Spotřebitelská práva

Evropské spotřebitelské centrum

eu2
Výchozím bodem při problémech s přeshraničním uplatněním spotřebitelských práv, jakož i práv cestujících, je v každém případě Evropské spotřebitelské centrum. Vyškolení pracovníci pomohou s vyřízením reklamací a dalších stížností vůči podnikatelům v jiné zemi EU:
http://www.evropskyspotrebitel.cz/
esc@coi.cz
 

Budulinek.eu

Tento portál přináší informace o bezpečných výrobcích a službách určených pro děti. Jelikož se v této oblasti evropská legislativa vyvíjí velmi dynamicky, neexistuje vhodnější český zdroj zaměřený specificky na dětské spotřebitele. Server vznikl na základě záštity české europoslankyně Zuzany Roithové:
http://www.budulinek.eu/
 

Evropské spotřebitelské centrum služeb

Evropské spotřebitelské centrum služeb poskytuje informace o právech spotřebitelů při koupi služeb v jiné zemi Evropské unie. Spotřebitelé zde naleznou odpovídající kontakty a rady, jak se domoci svých práv:
http://www.ukecc-services.net/enquiry.cfm
eccs@tsi.org.uk
 

DOLCETA

Tento portál nabízí internetové vzdělávací kurzy ohledně spotřebitelských práv. S tímto informačním zdrojem se kdokoliv stane odborníkem na spotřebitelskou ochranu:
http://www.dolceta.eu/ceska-republika/
 
Je to poctivé? Nekalé obchodní praktiky
Směrnice o nekalých obchodních praktikách zavedla po celé EU jednotná pravidla ohledně toho, jakým způsobem může podnikatel vůči svým zákazníkům vystupovat. Na základě této směrnice jsou určité obchodní praktiky v celé Evropské unii za každých okolností zakázány. Více informací je k dispozici zde:
http://www.isitfair.eu/help_cs.html
 

RAPEX

Evropský systém rychlého varování před nebezpečným zbožím. Pokud si tedy chcete zkontrolovat před koupí nabízené zboží (zejména v případě použitého zboží), je Vám k dispozici následující portál:
http://ec.europa.eu/consumers/safety/rapex/alerts/main/index.cfm?event=main.listNotifications
 

eYouGuide

Tento evropský projekt je zaměřen na zvýšení informací o právech uživatelů na internetu a vyplývá z iniciativy české europoslankyně Zuzany Roithové. Pokud srozumitelným způsobem se chcete zorientovat ve svých právech v digitálním prostředí vyplývajícím z evropské legislativy, neexistuje lepší zdroj:
Tvorba internetových stránek